Umysł Wyzwolony

08/05/2014
Liczący około 100 miliardów neuronów mózg człowieka jest najprawdopodobniej najbardziej skomplikowaną strukturą we Wszechświecie. Szczytowym osiągnięciem, jakie wyłania się z działania tej niezwykłej struktury jest umysł. W ostatnich dekadach, za sprawą neurobiologów, psychologów, kognitywistów i psychiatrów, jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji naukowej, prowadzącej do lepszego zrozumienia „natury umysłu". Choć nasze myśli wyłaniają się z biologiczno-chemicznego podłoża naszych mózgów, zdają się być one -przynajmniej w pewnej mierze - od niego niezależne. Ludzki umysł jest „umysłem wyzwolonym", gdyż odpowiada za twórczość i postrzeganie piękna, przyswajanie kultury i dodawanie do niej nowych wzorców, poczucie bycia samym sobą i wybieganie myślą w przyszłość.
Ta na pierwszy rzut oka sprzeczna „natura umysłu", była tematem spotkania z dwojgiem naukowych Mistrzów: prof. dr. hab. Jerzym Vetulanim, oraz prof. dr hab. n. med. Dominiką Dudek. Spotkanie poprowadził dr Mateusz Hohol.

Inne audycje

gaworzyny vol 2.mp3

Gaworzyny vol 2 - muzyka w miejscach.

Audycja słowno-muzyczna nagrana przy udziale publiczności w oddolnym centrum inicjatyw twórczych "Twórcownia" w Miechowie. Prezentujemy historie z życia wzięte i muzykę, która im towarzyszyła.
GAWORZYNY gadafest 2017 podcast1.mp3

Radio Gadafest

Gaworzyny przybliżają line up festiwalu Gadafest 2017
Kultura_humanistyka_nauka_-_Ryszard_Nycz_Micha__Pawe__Markowski_dyskusja_panelowa_www.MP3Fiber.com_.mp3

Kultura, humanistyka, nauka

Ryszard Nycz i Michał Paweł Markowski w dyskusji panelowej na pierwszej edycji Festiwalu Copernicus.
fest 94.mp3

Festivaling #94

Najświeższe zapowiedzi i relacje festiwalowe - w każdy czwartek o 20 premiera podcastu na radiofonia.net! Jesteś fanem festiwali? Ta audycja jest dla Ciebie!
On_the_Relationship_Between_Science_and_Humanities_John_Gray_www.MP3Fiber.com_.mp3

On the Relationship Between Science and Humanities

John Gray on the Relationship Between Science and Humanities
102.mp3

Podróż na antypody

Przegląd nowości i podróż do Australii
spajder.mp3

E/A podcast # 3 Spajder Jeruzalem dj set

Autorem trzeciego, długo wyczekiwanego podcastu, jest szanowny przyjaciel z krakowskiego podwórka - Spajder Jeruzalem, twórca krakowskiego cyklu Wyroby Technopodobne. Spajdera możecie usłyszeć najczęściej w lokalach : Barka, Bal, Bomba na Placu .
punktualizm radiofonia.mp3

Punktualizm

La musique pointilliste? Non - Ponctuelle!
fonixazyl17dbGodinheart.mp3

ElektronicznyAzyl E/A podcast # 1 Fonix dj set - Holy Spirit was here

Pierwszy podcast z nowej serii Elektroniczny Azyl, 45 minut głębokiej łagodności od Fonix. Muzyka: Deep/Ambient/Dub
EA podcast - 4backslash4.wav

E/A podcast # 4 4/4 dj set

Czwarty podcast, nagrany przez Filipa jeszcze przed tegorocznymi wakacjami i występem w Canyon Zen, na Goadupa Festival. 4/4 dopiero co zaczął się pojawiać na krakowskiej scenie, natomiast jego selekcja i umiejętności są warte Waszej uwagi, polecamy tego