Umysł Wyzwolony

08/05/2014
Liczący około 100 miliardów neuronów mózg człowieka jest najprawdopodobniej najbardziej skomplikowaną strukturą we Wszechświecie. Szczytowym osiągnięciem, jakie wyłania się z działania tej niezwykłej struktury jest umysł. W ostatnich dekadach, za sprawą neurobiologów, psychologów, kognitywistów i psychiatrów, jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji naukowej, prowadzącej do lepszego zrozumienia „natury umysłu". Choć nasze myśli wyłaniają się z biologiczno-chemicznego podłoża naszych mózgów, zdają się być one -przynajmniej w pewnej mierze - od niego niezależne. Ludzki umysł jest „umysłem wyzwolonym", gdyż odpowiada za twórczość i postrzeganie piękna, przyswajanie kultury i dodawanie do niej nowych wzorców, poczucie bycia samym sobą i wybieganie myślą w przyszłość.
Ta na pierwszy rzut oka sprzeczna „natura umysłu", była tematem spotkania z dwojgiem naukowych Mistrzów: prof. dr. hab. Jerzym Vetulanim, oraz prof. dr hab. n. med. Dominiką Dudek. Spotkanie poprowadził dr Mateusz Hohol.

Inne audycje

102.mp3

Podróż na antypody

Przegląd nowości i podróż do Australii
gaworzyny vol 2.mp3

Gaworzyny vol 2 - muzyka w miejscach.

Audycja słowno-muzyczna nagrana przy udziale publiczności w oddolnym centrum inicjatyw twórczych "Twórcownia" w Miechowie. Prezentujemy historie z życia wzięte i muzykę, która im towarzyszyła.
fest 93.mp3

Festivaling #93

Najświeższe zapowiedzi i relacje festiwalowe - w każdy czwartek o 20 premiera podcastu na radiofonia.net! Jesteś fanem festiwali? Ta audycja jest dla Ciebie!
JAN_AUDYCJA.wav

Przedoffie

O nowej płycie Cock Sparrer i nadchodzącym OFF Festiwalu
GRYF.mp3

E/A podcast # 2 Huges dj set

Autorem drugiego podcastu jest Huges, dj związany głównie z krakowską sceną klubową. Najczęściej możecie go usłyszeć w lokalach : Barka lub Szpitalna 1. Warto zaznaczyć że podcasty E/A mają jeden wspólny mianownik- promujemy subtelną i wrażliwą muzykę.
punktualizm radiofonia.mp3

Punktualizm

La musique pointilliste? Non - Ponctuelle!
Juhani Pallasma.mp3

OSSA Zakopane 2016 - Juhani Pallasma "Kontekst"

Wykład Juhaniego Pallasmaa, wygłoszony podczas Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, OSSA 2016 w Zakopanem.
fest_92.mp3

Festivaling #92

Najświeższe zapowiedzi i relacje festiwalowe - w każdy czwartek o 20 premiera podcastu na radiofonia.net!
Kultura_humanistyka_nauka_-_Ryszard_Nycz_Micha__Pawe__Markowski_dyskusja_panelowa_www.MP3Fiber.com_.mp3

Kultura, humanistyka, nauka

Ryszard Nycz i Michał Paweł Markowski w dyskusji panelowej na pierwszej edycji Festiwalu Copernicus.
EA podcast - 4backslash4.wav

E/A podcast # 4 4/4 dj set

Czwarty podcast, nagrany przez Filipa jeszcze przed tegorocznymi wakacjami i występem w Canyon Zen, na Goadupa Festival. 4/4 dopiero co zaczął się pojawiać na krakowskiej scenie, natomiast jego selekcja i umiejętności są warte Waszej uwagi, polecamy tego